czwartek, 16 lutego 2017

Podpora


- Musisz te gałęzie wyplątać z barierki, linkę trzeba przesunąć.
- Nie!
- Caterina!
- Połamią się, boję się je zniszczyć, tak się cieszyłam, że doszły już do domu.
- Jak się połamią, to odrosną.
- Nie! - byłam uparta jak dziecko. Glicine, które posadziliśmy jak tylko zamieszkaliśmy w Biforco rozrosło się pięknie, przeszło po lince i oplotło tarasową barierkę. Niestety podpierający je słupek po tym czasie poddał się, spróchniał i przekrzywił. Trzeba było pomyśleć nad solidnym oparciem dla mojego ukochanego drzewka, a właściwie to dla dwóch splecionych w jedno. "Pollice Verde" poczuł się w obowiązku pospieszyć z pomocą.


- Wyplącz te gałęzie - Mario przemawiał cierpliwie jak do upartego osła. - Jeśli chcesz, żeby coś dobrze rosło, musi mieć solidne oparcie…
Sama prawda. Zabrzmiało to wręcz filozoficznie. "Żeby coś dobrze rosło musi mieć solidne oparcie…" - powtarzałam w myślach wyplątując pędy glicine spomiędzy metalowych prętów. Zaraz potem wzięłam nożyce i wszystkie nadwyrężone, zmizerniałe gałązki poprzycinałam, żeby odbiły z nową siłą.


Dzień był piękny. Jeszcze cieplejszy niż poprzedni. Cały dzień siedzieliśmy na zewnątrz. Tomek z lekcjami i lekturą, ja ze swoim plątaniem, sprzątaniem, przekopywaniem, przesiewaniem. Ogródek już wiosennie wysprzątany czeka na rozkwit, glicine solidnie podparte może teraz bezpiecznie obsypać się fioletem.  


- Rozmawiałem z tym starszym człowiekiem w barze o wyprawie do "CdT." 
- Zawsze tam chciałam pójść. 
- Szlak nie jest trudny, a za to piękny, wodospady, potok, głazy. 
- Wiem, widziałam zdjęcia.
- On mówi, że tam trzeba iść nim pojawią się liście na drzewach, bo potem już mniejsza widoczność. 
- A zatem kiedy ruszamy?

PODPORA to po włosku SOSTEGNO (wym. sostenio)


1 komentarz:

  1. Ależ pięknie u Ciebie. Ile tam spokoju,radości życia,zwykłych codziennych przyjemności...
    Pozdrawiam.
    Magda

    OdpowiedzUsuń

Drukuj