środa, 11 kwietnia 2018

Wokół dzieci


Kwiecień zaraz dobiegnie do połowy, tymczasem w Marradi przekwitają magnolie, zieleń robi się z dnia na dzień coraz śmielsza i wciąż trwa settimana dell'educazione, a zatem dwa słowa o całym przedsięwzięciu. 
To czas kiedy wszystko kręci się wokół dzieciaków - wokół żłobka, przedszkola i szkoły. Zaczęło się wszystko od balonowego spaceru. Następnie były atrakcje dla maluchów - to akurat wiem z publikacji w sieci, bo maluchów już na stanie nie posiadam. We wtorek na dwie godziny została otwarta szkoła dla rodziców, którzy jeśli mieli ochotę, mogli wejść jako "wolni słuchacze" i poobserwować swoje pociechy, a nawet uczestniczyć w zajęciach. Ja sama miałam z klasą Tomka pracę nad schematem dotyczącym powieści - krótka powtórka z gatunków literackich po włosku. 
Dziś, jeśli oczywiście pogoda nie sprawi psikusa, a niestety wszystko się na to zanosi, dla dzieciaków ze scuola media jest zorganizowany trekking i test - zabawa na orientację w terenie. Natomiast te same dzieciaki już w piątek będą organizatorami innej zabawy dla swoich młodszych kolegów. 
Wszystko potrwa do niedzieli, kiedy to - znów jeśli pogoda pozwoli - na placu odbędzie się festa di primavera. Kucharzami będą oczywiście alpini, a rodzice zadbają o słodkości. Cele są dwa - wspomóc szkołę dodatkowymi środkami i oczywiście, jak zawsze - pobyć razem.  
Nie wiem kto stał się pomysłodawcą "settimany", ale ja sama pomysłem jestem zachwycona. Tym co wzrusza mnie najbardziej jest współpraca młodszych i starszych. Żłobek, przedszkole, szkoła - wszyscy razem. 

A dziś przede mną ostatnie już w tym roku szkolnym indywidualne spotkania z nauczycielami. Niby rok szkolny dopiero się zaczął, a tu już wszyscy wypatrują końca. 
Zaczyna się dla nas bardzo intensywny czas. Tak intensywny, że ledwie umysłem ogarniam i ogródek muszę w końcu ogarnąć ... Dobrze, że na wzgórzach zaczyna przebijać zieleń. Życie bez niej bywa nieznośne. Agnieszka Osiecka miała rację. 
Dobrego dnia!
  
WSPÓŁPRACA to po włosku COLLABORAZIONE (wym. kollaboracjone)

1 komentarz:

  1. Wlasnie sobie pomyślałam , że Pani blog jest wielkim wytchnieniem od tego co sie dzieje w kraju. I za to bardzo dziękuję . Marta

    OdpowiedzUsuń

Drukuj